Publikujte vlastné články  |  Obsah každej stránky môžete zdieľať s priateľmi:

Do 3,5 tony versus nad 3,5 tony

Jul

16

2011

Téma celkovej hmotnosti obytného auta je zrejme večná a keďže trochu v tej oblasti robím, stretávam sa s ňou denne. Okrem toho, že okolo obytných áut robím, sám využívam obytné auto a lepšie trávenie voľného času si neviem predstaviť.

Osobne som pomerne veľký zástanca celkovej hmotnosti nad 3,5 tony, čím viac, tým lepšie. Mám preto aj dôvody, ktoré sú podľa mňa veľmi dôležité.

V prvom rade bude podľa môjho názoru pribúdať kontrol hmotnosti a okrem hroziacej pokuty (cca 1 kg naviac = 1 Euro), ktorá sa dá “prežiť” existuje ďalší asi ešte závažnejší problém a to je skupina vodičského preukazu. Keď je obytné auto preťažené nad 3500 kg, nestačí na jeho šoférovanie vodičský preukaz skupiny B. Za toto je napríklad v Rakúsku pokuta 200 EUR. Neviem si však predstaviť dopravnú nehodu, ktorej účastníkom sa môže stať aj obytné auto, vinník nebude úplne jasný a zistí sa, že obytné auto bolo preťažené. V zahraničí by to asi bolo v konečnom dôsledku dramatické.

Podľa mňa (aj podľa skúseností) 99% obytných áut jazdí preťažených, z toho minimálne polovica značne. Je to vlastne logické, keďže doložnosť obytných áut do 3,5 t sa pohybuje v hraniciach 350 až 550 kg, pričom je často potrebné vypustiť polovicu nádrže. Načo mám potom obytné auto, keď si nemôžem viezť plnú nádrž vody. Samozrejme ju nikto nevypúšťa :) . V pohotovostnej hmotnosti je započítaný vodič, ktorého váha je 70 kg, v praxi asi ťažko dosiahnuteľné, 80% objemu nádrže s pohonnými hmotami a 50% objemu nádrže s “pitnou” vodou.

Ak teda začneme počítať a zoberieme do úvahy štandardnú výbavu obytného auta, dostaneme sa k číslam:

1 dospelá osoba – 80 kg
2 deti – 60 kg
Voda – 60 kg
WC (50%) – 10 kg
Odpadová voda (50%) – 55 kg
Plyn (2 fľaše) – 30 kg
Markíza – 25 kg
Klimatizácia – 30 kg.
Výbava obytného priestoru – 20 kg
Stoličky 4 ks. – 12 kg
Stôl – 5 kg
Bicykel 2 ks + 2 ks detské – 46 kg
Nosič na bicykle – 14 kg
Potraviny – 20 kg

a sme cez 500 kg. Ak by sme mali naloženú ešte napríklad motorku (skúter) je to + cca 130 kg a určite sa v každom obytnom aute nájdu ďalšie veci, ktoré karavanisti zo sebou vozia. Ak budú naviac cestovať štyri dospelé osoby, hneď sme cez 700 kg nákladu. Často si vozíme zo sebou počítač, kameru, fotoaparát, rôzne zdroje, televízor, DVD, rezervnú chémiu, generátor, …

O tom ale cestovanie obytným autom je, aby som si mohol zobrať čo potrebujem, neobmedzovať sa. To sa však pri dodržaní maximálnej celkovej hmotnosti 3500 kg dá iba veľmi ťažko, pre mňa osobne je to nemožné.

Čo ak mám auto ťažšie ako 3500 kg? Treba povedať, že každé obytné auto, aj 12 tonové, je osobné auto v kategórie M1. Teda platia pre neho predpisy ako pre osobné auto až na dve výnimky, ak má nejaký most nosnosť 3500 kg, potom tam nemôžeme ísť, čo sa mi ale za 5 rokov čo jazdím so 7 tonovým obytným autom stalo asi raz a aj ten most som prešiel, lebo ak sa tam môžu stretnúť dve 3,5 tonové autá, tak musí uniesť jediné vozidlo, ktoré má 7 ton (každý most má naviac rezervu …). Druhá výnimka je trochu nepríjemnejšia a sú ňou poplatky pre autá nad 3,5 tony. Zatiaľ sa to týka Rakúska a ČR. Poplatky sú odstupňované podľa počtu náprav a EURO triedy motora. Ja mám EURO 3 a platím za prejdenie Rakúska od hraníc so Slovenskom po hranice s Talianskom okolo 85 EUR. Ak sa neponáhľam, môžem ísť po nespoplatnených cestách a nestojí ma to na poplatkoch nič. Cesta oboma smermi po diaľnici teda vyjde pre EURO 3 170 EUR. Je to však menej, ako pokuta za preťažené auto. V Taliansku platím ako karavan, v Slovinsku trochu viac ako osobák, ale nie je to nič dramatické.

Keďže som presvedčený, že vážení bude dramaticky pribúdať a nielen na diaľniciach, ale aj na okresných cestách a nechcem sa počas dovolenky, alebo iba víkendových výjazdov nijako obmedzovať, som zástancom “váhovej kategórie” nad 3,5 tony a to aspoň tak, aby som mal doložnosť aspoň 1000 kg.

Veľa ľudí, s ktorými sa rozprávam, si myslia, že obytné autá nad 3500 kg sú v triede N – nákladné automobily a platia pre nich rôzne obmedzenia (sviatky, mestá, …). To je však omyl, pre obytné auto žiadne reštrikcie, podobné ako pre nákladné autá, neplatia. Horšie to majú podľa mňa tí, ktorí majú obytné auto do 3500 kg zaregistrované v triede N (nákladné), čo sa v minulosti robilo kvôli odpočtu DPH. Pokiaľ bude policajt striktne kontrolovať, tak takéto pre takéto obytné auto platia predpisy ako pre nákladné a to je skutočne v prípade obytného auta veľký problém.

Samozrejme, všetko čo som napísal je iba môj názor a som o tom presvedčený. Každý môže mať svoj vlastný názor, prípadne cestovať obytným autom so stále vyprázdnenou odpadovou a WC nádržou, bez pitnej vody s minimálnymi zásobami, alebo s preťaženým autom. Aj tak sa to samozrejme dá.

Peter

V: Rôzne články Od: Peter [317 Blue Star Level]
Reakcia #1

Zdravím!
Poprosil by som o skorú odpoveď, pretože sa aktuálne rozhodujeme kúpiť Carado A 464.

V parametroch je uvedené, že má 6 miest na spanie a 4 na sedenie. Je možné doplatiť si bezpečnostný paket, v ktorom sú 2 opierky hlavy a pásy, teda môže previesť 6 osôb. Primárne ho budeme využívať iba štyria, ale niekedy sa môže stať, že pôjdeme v zostave napr. 2 dospelí a 4 deti. 3500 kg zrejme neprekročíme.
OK, ale v podmienke tohoto paketu pre tento model je tzv. “navýšenie celkovej hmotnosti na 3580kg” za príplatok, ale bez úpravy podvozku.
Nebude tých 3850kg potom v technickom a nebudú mať potom policajti problém s mojím vodičákom, keďže mám B ???

Ďakujem pekne za odpoveď.

Answers Od: peter.nr [2 Grey Star Level]
Reakcia #2

Toho výrobcu “neovládam”, my predávame a servisujeme iné značky, ale určite na hmotnosť 3580 kg nestačí vodičák B, ani u nás ani v zahraničí.

Answers Od: Peter [317 Blue Star Level]
Reakcia #3

A ako je to ak mam auto do 3,5t (naložené povedzme tesne pod hranicu 3,5t),čiže som v limite,a pripojím si maly privesny vozík?V OEV mam povolený príves do max hmotnosti 1200kg.

Answers Od: Jaro [6 Grey Star Level]
Reakcia #4

Hmotnosť prívesu neovplyvňuje hmotnosť auta. Pokiaľ mám auto do 3,5 tony a neprekračujem ju a ťahám vozík (príves), ktorý svojou hmotnosťou neprevyšuje povolenú max. hmotnosť je to OK. Samozrejme na ťahanie prívesu nad 750 kg treba patričné osvedčenie, teda BE.

Answers Od: Peter [317 Blue Star Level]

Môžete reagovať

Musíte byť Prihlásený.

Nie ste ešte členom? Registrácia »

Karavan ShopBRITZ Australia

Hodnotenie

Získajte hviezdy za príspevky!

Počet šedých hviezd [1 - 25 Počet šedých hviezd]
Počet zelených hviezd [26 - 50 Počet zelených hviezd]
Počet modrých hviezd [51 - 500 Počet modrých hviezd]
Počet oranžových hviezd [501 - 5000 Počet oranžových hviezd]
Počet červených hviezd [5001 - 25000 Počet červených hviezd]
Počet čiernych hviezd [25001+ Počet čiernych hviezd]