Publikujte vlastné články  |  Obsah každej stránky môžete zdieľať s priateľmi:

Predvianočná Viedeň

Dec

15

2011

” Vianočné trhy vo Viedni ”

Rathaus:

Predvianočná nálada by nebola úplne naplnená, keby sme ešte pred Štedrým dňom nevycestovali do sveta. Niekedy na jeseň, na karavanistickom zraze v Belej – Nižných Kamencoch sme medzi karavanistami spomenuli, že plánujeme navštíviť predvianočnú Viedeň. Čas sa posunul o niekoľko týždňov vpred, keď som v mailovej schránke objavil pripomienkovú správu od PaRePe. “Idete do Viedne? Kedy?” Takto nejako sa začal skladať výjazd slovenských posádok zo Žiliny, Tepličky nad Váhom, Spišskej Novej Vsi a Košíc. Termín 09.-11.12 všetkým vyhovolal, tak po pár operatívnych mailoch sme dohodli súradnice STLP, kde sa zídeme.

Stellplatz západne od Viedne:

Piatok podvečer sme na STLP ( N 48.20.09/E 16.17.55 ) dorazili ako prví o pol deviatej večer. Cestu od Bratislavy sme si zvolili mimo dialnice, veď nebolo sa kde ponáhlať. Prechádzali sme centrom Viedne do západnej prímestskej časti Kritzendorf a stálo to za to. Vysvietená Viedeň je úžasná. Slávnostne oblečená do miliónov svetiel rôznych tvarov a farieb nás úprimne vítala. Po zaparkovaní krátko na to pricestovala druhá posádka, a to Košičania na karavanovom fóre pod pseudonymom “ MariánNB “. Nepoznali sme sa, a tak sme sa zoznámili prípitkom od Absolútnej vodky. Keď sme si už dávali po druhý krát, niekto klope na dvere. Prišiel Charlie zo Žiliny. Chýbali už len Spišiaci – PaRePe, ktorí nakoniec dorazili o pol jedenástej.  Keď sme už boli kompletní, uvaril som varené vínko Cabernet, aby nám slová nezamŕzali na perách. Diskutovalo sa vonku, asi do pol jednej po polnoci a bol to živý rozhovor. Aby som nezabudol, okrem vareného vínka nás MariánNB zohrial aj dobrým koňakom zo Sardínie, ktorý si priviezol z tohtoročnej cesty po ostrove.

Camping Wien West:

Druhý deň ráno sme sa presunuli do dvadsaťpäť kilometrov vzdialeného kempu Wien West ( N 48.12.38/ E 16.15.15 ). Tu vládla dokonalá vianočná atmosféra, okrem výzdoby tu predávali aj krásne vianočné stromčeky, ktoré ďalej distribuovali do celého mesta. Po krátkej porade ( PaRePe nás hostil Hruškovicou od Jelínka ) sme sa pobrali do mesta. Zakúrené sme na cestu mali, tešili sme sa však hlavne na punč. Asi sto metrov od kempu je autobusová zastávka. Na najbližšiu stanicu metra ide linka 52A, je to asi päť minút jazdy. Metro, označené tiež ako U-bahn je najideálnejšou dopravou po meste. Cena lístka jedným smerom pre dospelých je 1,80E a deti 0,90E. Celodenný lístok stojí 5,70E a je na kompletnú dopravu po celom meste. Vystúpili sme na stanici Stephansplatz a boli sme v centre diania. Výzdoba hodná skutočnej európskej metropoly. Kolorit mesta príjemne doplňovali pouličný komedianti, ktorým sme radi prispeli. Po krátkom presune okolo týchto zabávačov sme si urobili krátku zastávku, samozrejme na vnútorné dokúrenie a ako ináč, Viedenským vianočným punčom. Bol silný a nefalšovaný. Dobrá nálada pretrvávala, presúvali sme sa smerom k Rathausplatz, kde bolo to hlavné dianie vianočných trhov. Tu sme si pred rozchodom dotankovali ďalší spoločný punč a dohodli sa, že o dve hodiny sa zídeme.

V metre:

Prvý Viedenský punč:

Stephansdom:

Pouličný komedianti:

Vianočné stánky v okolí Rathausplatz:

Návrat z mesta do campu:

Posedenie v Gasthofe:

Uličky medzi stánkami praskali vo švíkoch, hýbať sa poriadne nedalo a k stánkom sa dostať bolo horko-ťažko. Masa ľudí nás pohltila a viedla kolom dokola. Takto sme poputovali jedno kolečko, ochutnali langoše a puszta klobásy. Potom sme sa ale radšej z davu vymanili a išli posedieť do neďalekej známej kaviarne “café Landtmann”. Príjemne sme posedeli pri kávičke a sacher dorte a obzerali Viedenskú noblesu. O sedemnástej sme sa opäť stretli a pomaly išli späť k Stephans domu. Mimo vianočných stánkov bolo volnejšie, tak sme kľudným krokom prežívali vysvietenú atmosféru blížiacich sa vianoc. Späť do kempu opäť metrom a busom. Keďže bolo ešte len pol ôsmej večer, rozhodli sme sa ešte pre neďalekú návštevu Gasthofu. Viedenský rezeň so studeným zemiakovým šalátom bol výborný. Debatovali sme o kadečom a o pol desiatej sme sa vrátili k svojim mobilným domovom. Vykúrené karavany nás privítali s otvoreným náručím, za čo sa o ne príkladne aj staráme. Nedeľný program už bol individuálny každej posádky. My sme sa s partiou rozlúčili a o pol desiatej doobeda  vybrali navštíviť zámok Schonbrunn.

Zámok Schonbrunn:

Karavan sme nechali ešte zaparkovaný v kempe a išli do Schonbrunnu  busom a metrom. Do zámku sme sa však nedostali, bola tam veľká rada – invázia talianskych návštevníkov. Poprechádzali sme sa teda po okolí rozsiahleho zámockého parku. Zoologickú záhradu, ktorá je hneď vedľa zámku sme si odložili na pekné jarné počasie. Spoločne ju navštívime aj s expozíciou zámku, keď bude teplejšie, nebudú žiadne sviatky a zvieratá už budú v externých výbehoch. Nádvorie zámku bolo obklopené taktiež vianočnými trhmi. Dominovali tu stánky s remeselnou výrobou a samozrejme občerstvením. Dievčatá si opäť vychutnávali orange a kinder punč, ale ja som si už nič “nedal”. Čakala ma šoférska povinosť doviesť posádku bezpečne domov. Ochutnali sme ale ešte palacinky, plnený varený zemiak a pobrali sa do kempu ku karavanu. Cesta Viedeň-Bratislava-Teplička nad Váhom ubiehala v dobrej nálade. Tešili sme sa z pekného predvianočného víkendu a z nových priateľov, ktorých sme na tomto výjazde spoznali.

Krásne ručné výrobky:

Posledný punč a cesta domov:

Na záver prajeme všetkým cestovateľom príjemné prežitie vianočných sviatkov a veselého Silvestra. Do Nového roku želáme veľa zdravia, krásne cestovateľské zážitky, nové priateľstvá a návraty z ciest bez nehody.

Waczlavovci

V: Cestopisy Od: zdicesty [17 Grey Star Level]
Reakcia #1

Ahoj
Moc pekná reportáž,dokonca GPS,pre nás začiatočníkov veľmi zaujímave.
Cyril

Answers Od: cyrma [7 Grey Star Level]
Reakcia #2

A aj ten viedenský rezeň s kyslým zemiakovým šalátom, až sa mi “sliny zbiehajú” :) . Pre nás je ale Viedeň veľmi blízko na obytné auto, atmosféru trhov poznáme a ešte tam do vianoc určite zájdeme. Inak prekrásny je aj predvianočný Norimberg, ten tiež nemá chybu – výzdoba, stánky, atmosféra, všetko super.

Answers Od: Peter [317 Blue Star Level]

Môžete reagovať

Musíte byť Prihlásený.

Nie ste ešte členom? Registrácia »

Karavan ShopBRITZ Australia

Hodnotenie

Získajte hviezdy za príspevky!

Počet šedých hviezd [1 - 25 Počet šedých hviezd]
Počet zelených hviezd [26 - 50 Počet zelených hviezd]
Počet modrých hviezd [51 - 500 Počet modrých hviezd]
Počet oranžových hviezd [501 - 5000 Počet oranžových hviezd]
Počet červených hviezd [5001 - 25000 Počet červených hviezd]
Počet čiernych hviezd [25001+ Počet čiernych hviezd]