Publikujte vlastné články  |  Obsah každej stránky môžete zdieľať s priateľmi:

Alpy a Dolomity v zime 2011/2012

Jan

8

2012

Prológ

Už druhý rok sa chystáme cez zimné prázdniny na dlhší výjazd do Alpských regiónov. Pripravujeme sa už od posledného výjazdu na predvianočnej Viedni, nakupujeme vosky na lyže, doplňujeme potrebné zimné oblečenie a po večeroch sedíme nad mapou. Prípravy sú plné očakavaní neočakávaných udalostí, tak nesmieme na nič zabudnúť. Plynu vezieme o dve flaše naviac, k slivovici pridávame aj hruškovicu, šampanské k silvestrovskej oslave a niekoľko kníh k dlhým zimným večerom v objatí alpských a dolomitských štítov. Začneme prehliadkou Salzburgu a zoznámime sa s rodiskom W.A.Mozarta. Potom budeme pokračovať do malebného tirolského strediska Seefeld, ktoré je hlavne známe ako zimné stredisko bežeckých svetových podujatí. Oslávime tu silvestra a príchod Nového roku. Odtiaľ budeme pokračovať do Dolomitov a prvá zastávka bude v Arabbe. Ďalšie prejazdy už budú krátke, ale hlavne vizuálne a motoristicky exponované. Plánujeme prejazd z Arabby do Cortiny cez vysokohorské sedlo Giau po takzvanej bielej ceste na mape a tešíme sa na panoramatické výhľady. Pribalujeme reťaze a lopatu. V Cortine je na pláne bežkovanie, podobne aj v ďalšom stredisku Toblach/Dobbiaco. Čo sa týka ubytovania, máme pripravených niekoľko variant v okolí plánovaných zastávok, ako je STLP, camp až po volné státie na parkovisku. Cestujeme v turisticky exponovanom termíne, tak predpokladáme vysokú návštevnosť a obsadenosť alpských stredísk. Cesta by mala trvať desať nocí s tromi – štyrmi pobytmi na vybraných miestach. Vianoce už klopú na dvere a cestovateľská horúčka stúpa. Dvadsiatehosiedmeho decembra ráno v utorok štartujeme.

27.decembra 2011

“fotogaléria Salzburg”

Cesta Teplička nad Váhom – Salzburg ( 09:00 – 16:30 hod. ). Večerná prehliadka mesta, presun na STLP Freilassing GPS: 47.50.32 N/12.59.19 E, Gratis bez služieb.

Cesta tam zatiaľ bez snehu, prvá zastávka pár kilometrov za Viedňou na odpočívadle.

STLP Freilassing.

Poznávame Salzburg, káva s dezertom boli znamenité.

28.decembra 2011

Zastávka autobusu do centra Salzburgu je pár metrov od STLP, do mesta premáva BUS č.24 dva krát za hodinu. Celodenná prehliadka mesta. Podvečer presun na STLP pri Innsbrucku – Hall in Tirol, GPS: 47.17.04 N/11.29.47 E, cena = 7,50 EUR vrátane elektriky, vody, WC.

STLP Hall.

29.decembra – 01. januára 2011/2012

“fotogaléria Seefeld”

Dopoludnia prejazd do Seefeldu – Camp Alpin*****, GPS: 47.20.13 N/11.10.42 E, ubytovanie. Lyžiarske stredisko zamerané na cross country. Cena za tri noci = 175,00 EUR.

Päťhviezdičkový camp na vyskokej úrovni, ale aj vysoká cena.

Kostolík v Seefelde, nástup na bežecké okruhy.

Tirolská výzdoba v Seefelde.

01.- 03.januára 2012

“fotogaléria Arabba”

Seefeld – Arabba, prejazd do Talianskych Dolomitov. STLP priamo v Arabbe, sto metrov od lanovky, GPS: 46.29.51 N/11.52.41 E, cena za dve noci = 40,00 EUR vrátane elektriky, vody, WC.

STLP v Arabbe, dobré služby, vynikajúca poloha, primeraná cena.

Pohľad do údolia z Porta Vescovo, 2 478 m.n.m.

Večerná Arabba, nádhera.

03. januára 2012

“fotogaléria passo di Giau”

Arabba – Cortina d´Ampezzo, prejazd cez sedlo ( passo ) Giau, 2230 m.n.m., panoramatické výhľady, v Cortine nocovanie na STLP, GPS: 46.34.21 N/12.7.2 E, Gratis, bez služieb.

Video:

( prejazd karavanom cez sedlo “passo di Giau”, 2233 m.n.m. do Cortina d´Ampezzo, stúpanie 14%, klesanie 15%, reťaze nevyhnutné )

Na ceste do sedla nie je cesty späť. Nehralo rádio, v kabíne ticho ani muk, počúvali sme len zvuk motora a očami sa tlačili vyššie a vyššie …, dokázali sme to.

To malé nebezpečenstvo ale stálo za to. Poobedňajšie slniečko nádherne nasvietilo prekrásnu scenériu majestátnych Dolomitov. Nocovanie camperov je zakázané, východ slnka by bol určite prekrásny.

Konečne dole v Cortine. Miestami pätnásťpercentné klesanie bolo na zimu až moc. Cesta bola ale perfektne odhrnutá, nebezpečie bolo minimálne, aj keď normálne dýchať sme začali až po takých piatich kilometroch klesania.

“fotogaléria Cortina”

STLP v Cortine, hneď vedľa bežkárskych tratí. Skipas na trate pre dospelých = 5,00 EUR/deň, deti gratis.

04.-06. januára 2012

“fotogaléria Toblach/Dobbiaco”

Cortina d´Ampezzo – Toblach/Dobbiaco, Camping Toblacher See****, GPS: 46.42.23 N/12.13.03 E, cross country stredisko, cena za dve noci = 92,60 EUR, vrátanie služieb.

Prekrásny kemp na brehu jazera s krásnou skalnatou scenériou. Prvý večer bola bezoblačná obloha, a tak mesačné svetlo nádherne osvetlovalo všetku tú krásu vôkol nás.

SKI-tour cross country. Z campu do mestačka a bežeckého štadióna sú odhadom tri kilometre, tak sme išli povzbudzovať nášho reprezentanta Bajčičáka, ale aj českého vynikajúceho bežca Bauera. Bajčičák dobehol štyridsiatytretí a Bauer skončil na vynikajúcom ôsmom mieste.

V mestečku Toblach/Dobbiaco sme sa zastavili na kávičku, teplú čokoládku a Jacka Danielsa. Hneď nám bolo teplejšie, veď vonku bolo tak mínus tri stupne, na štadióne sme povzbudzovali asi hodinu, bolo načase zvnútra prekúriť.

Záverečná spoločná fotografia a rozlúčka s Waczlavovskou Alp-Dolomitskou caravan tour.

Auf Wiedersehen/Addio na našich ďalších caravanistických cestách.

Rekapitulácia

Cesta domov, ktorá merala 788 kilometrov a viedla nás cez Spittal, Villach, Graz, Bratislavu až do našej Tepličky nad Váhom ubiehala celkom monotónne. Dorotka sa ako každý krát dívala na TV a my sme mlčky rekapitulovali uplynulých desať nocí. Myšlienky nám podfarbovala hudba B.B.Kinga, ktorú výborne doplňoval Eric Clapton. Výborná muzika, ktorá zmierňuje bolesť z návratu do reality – do dennodených starostí a mála radostí. Vravieva sa: “všade dobre, doma najlepšie”, platí to však pre tých, ktorí majú radi istotu a pravidelný životný rytmus. Cestovanie však ponúka improvizáciu a odhaľuje schopnosti, o ktorých sme dovtedy netušili. Mám na mysli cestovanie individuálne, keď tých pár šťastných dní od domova si vytvárame sami. Caravaning k takémuto cestovaniu neodmysliteľne patrí. Máme radi domov, ale len dovtedy, kým sa všetko neoperie, nezaplatia sa šeky, dane a konzumný život nám nezdvihne žlč. Tak asi po týždni opäť ožíva volanie po poznaní, dobrodružstvách a ďalších priateľstvách.

Uplynulých desať dní a nocí bolo takých, akých sme si sami vytvorili. Videli sme nové mestá, krásne Tirolské dediny, peknú prírodu. Snehu bolo neúrekom, hlavne v Seefelde, kde som sa ho naodhadzoval okolo karavanu viac, ako doma okolo domu za posledných päť rokov. Padalo, padalo a padalo. U nás na Slovensku nebohý výborný herec, komik a spisovateľ Július Satinský povedal, že to padajú “biele hovná”. Myslel tým zrejme zimu na Kysuciach a Orave, kde rád chodieval, a zrejme sa aj naodhadzoval:-). To bol Seefeld, ktorý okrem bohatej snehovej nádielky nám ponúkol aj výborný punč v malebnom centre mesta a nekonečné bežkárske trate všetkej obtiažnosti v okolí.

Salzburg nás prívítal takmer bez snehu, ale svojou hlavne barokovou časťou mesta okúzlil. Prechádzali sme sa uličkou, kde býval klasicistický hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart ( *27.1.1756 Salzburg – +5.12.1791 Viedeň ). Kúpili sme Mozartove gule, ochutnali kávičku v rovnomennej kaviarni a celkovo nasávali prechádzkou atmosféru mesta.

V Arrabe sme strávili štyridsaťosem hodín a za tento čas vyšli kabínkovou lanovkou na Porto Vescovo, odkiaľ boli nádherné výhľady ako na Marmoladu tak na Sella Ronda. Keďže zjazdové lyžovanie nejazdíme, tak sme sa pokorčuľovali na klzisku, ktoré je hneď vedľa STLP. Navštívili sme aj výbornú pizzériu a ochutnali domáce vínka.

Passo di Giau je prekrásne sedlo, zrejme ako aj ostatné, z ktoréhu sú úžasné panoramatické výhľady, Zdržali sme sa asi pol hodiny, avšak scenérie, ktoré sme videli máme pred očami ešte aj dnes.

Cortina d´Ampezzo nám bola už známe z minulého roka, preto sme mestečko nenavštívili, ale venovali sa lyžovaniu na bežkách. Trate boli v tesnom susedstve STLP, na ktorom sme nocovali.

Camping Toblacher See je jedno očarujúce miesto pre kempovanie. Bežkárske trate v zime a cyklochodníky v lete prechádzajú v jeho tesnej blízkosti, čo predurčuje toto miesto k aktívnemu oddychu. Do mestečka upraveným chodníkom dvadsať minút peši nie je ďaleko.

Ešte spomeniem, že sme šetrili plynom ( mali sme celkom 44 litrov ), ktorý je pre karavanistu hlavne v zime veľmi dôležitý. V noci sme kúreniu ubrali, bolo síce čerstvejšie, ale spalo sa dobre. Aj takáto akože malá nepohoda dotvára zážitok zo zimného kempovania. Naučil som sa rýchlo nahadzovať a zhadzovať reťaze, odhadzovať sneh zo strechy karavanu bez rebríka – vyliezol som hore cez strešné okno za pomoci posádky, do slovnej zásoby pribudli ďalšie nemecké a talianske slovíčka, skrátka činnosti a vedomosti, ktoré doma niesú. Večery boli vždy príjemné, s pohárom vínka v ruke. Preberal sa uplynulý deň a plánoval nasledujúci. Degustovali sme vínka z juhotirolských vinohradov – sú vynikajúce, hlavne kabinetné s obsahom až 14% . Aspoň za všetky jeden tip: Gewurztraminer 2010, oblasť Sudtirol-Alto Adige. Vyskúšali sme tiež Bombardino, ktoré neodmysliteľne patrí k lyžovačke. Len pozor, je dosť silné a po druhom by Vás už lyže nemuseli poslúchať ako predtým. Tých drobných cestovateľských zážitkov bolo neúrekom, uvedomujeme si ich až teraz, keď sme doma a spomíname.

Ďakujem svojej posádke, že sú šťastní so mnou.

Waczlavovci, www.zdicesty.sk

V: Cestopisy Od: zdicesty [17 Grey Star Level]
Reakcia #1

Ahoj.Pekný cestopis,aj sme Vám trochu závideli,pekné fotky.Nechystate sa teraz 20-22.1.12 na Donovaly? Marián

Answers Od: marianNB [13 Grey Star Level]

Môžete reagovať

Musíte byť Prihlásený.

Nie ste ešte členom? Registrácia »

Karavan ShopBRITZ Australia

Hodnotenie

Získajte hviezdy za príspevky!

Počet šedých hviezd [1 - 25 Počet šedých hviezd]
Počet zelených hviezd [26 - 50 Počet zelených hviezd]
Počet modrých hviezd [51 - 500 Počet modrých hviezd]
Počet oranžových hviezd [501 - 5000 Počet oranžových hviezd]
Počet červených hviezd [5001 - 25000 Počet červených hviezd]
Počet čiernych hviezd [25001+ Počet čiernych hviezd]