Publikujte vlastné články  |  Obsah každej stránky môžete zdieľať s priateľmi:

Chorvátsko, august 2012

Sep

17

2012

Karavan tour – Plitvické jazerá, severná Dalmácia a Kvarnerský ostrov Krk

fotogaléria” 

 21. – 31.08.2012

Celková trasa = 2 252 km

     Plitvické jazerá nás privítali krásnym slnečným počasím. Snáď to ani nie je pravda. Keď sme tu boli naposledy v roku 1999 (pod stanom na ceste do Makarskej), tak lialo a lialo. V ďalších rokoch sme sa tomuto prekrásnemu miestu nevedomky vyhýbali, pravdepodobne za to môže dialnica, ktorá nás čo najbezpečnejšie a samozrejme aj najrýchlejšie dopravila k Jadranskému pobrežiu. Tentokrát sme ale v Karlovaci dialnicu opustili a nostalgicky spomínali na časy nedávno minulé. Cesta kľukatá a cestovateľsky zaujímavá. Ale späť k Plitviciam – zažili sme úžastný celodenný výlet, snáď chýbal už len Winnetou a jeho dobrodružné scény, ktoré tu filmovali podľa predlohy románov Karla Maya. Prešli sme strednú trasu (3 – 4 hod.), na lodi preplávali jazero Kozjak a späť k východu sa už doviezli vláčikom. Z plateného parkoviska ( karavany = 70,00Kn ) sme sa presunuli unavení do kempu “Licka Kapa” v neďalekej dedine Korenica (20,00€/noc, N 44°42´41″, E 15°44´39″). 

 

 

     Ďalšie dni sme nemali nič plánované. Vedeli sme len, že budúca zastávka bude niekde v okolí Zadaru. Hľadali sme malý rodinný kemp – napríklad v záhrade rodinného domu. Podarilo sa nám taký nájsť v dedinke “Privlaka” (camp Darinka, 17,00€/noc, N 44°14´57″, E 15°8´7″). V záhrade nás bolo sedem obytných áut a pár stanov. Vskutku rodinná atmosféra. K moru desať metrov – čo viac si priať. Jeden deň sme na bicykloch navštívili mesto Zadar (50 kilometrov tam a späť) a ďalšie dva sa kúpali. V jeden podvečer sme ešte prebicyklovali na ostrov Vir a spoznali blízke okolie.

    

 

     V nedeľu ráno ( šiesty deň na ceste ) meníme pľac a smerujeme na jedno skutočne dobré miesto. Objavili sme ho náhodou minulý rok, keď sme koncom leta kempovali v Biograde n/moru a počas jednej bicyklovačky na Murter sme tam tankovali vodu do bidónov. Miesto sa volá “Privlaka” a je to taká malá rybárska osada neďaleko Pirovacu. My parkujeme v natur kempe (bez názvu) za 16,00€/noc a k moru to máme najbližšie ako nikdy predtým – necelých päť metrov (N 43°50´39″, E 15°37´14″). Zdržíme sa dva dni a potom otáčame na sever.

    

     Na ostrove Krk sme ešte neboli (okrem tranzitu na pevninu z ostrova Cres v roku 2010) a tak sa sťahujeme práve tam. Je utorok poobede a parkujeme v kempe Škrila (26,00€/noc, N 44°58´0″, E 14°40´26″) neďaleko rybárskej dediny “Stará Baška”. Terasovitý kemp sa nachádza na skale nad morom s peknou - až romantickou plážou. Ďalšie pláže v okolí sú dostupné najlepšie na bicykli a určite stoja za návštevu. Zostávame do piatku, kedy sa začína meniť počasie. Prognóza na ďalšie dni už nie je priaznivá a tak balíme a cestujeme domov.

    

     Záverom by som chcel podotknúť, že výjazd do Chorvátska bol neplánovaný a nahradzoval plánovaný výjazd v tomto termíne do Holandska. Pre dlhodobo nepriaznivé počasie, ktoré hlásili na “severe” sme dva dni pred odchodom otočili na “juh”. Vhod nám prišlo práve ”staré-známe” Chorvátsko. Z toho vyplýva aj tento stručný opis udalostí, kde sa “de facto” nič moc nedialo. Pobyt v severnej Dalmácii a Kvarneri nás “oddychovo” uspokojil a pripravil do ďalšieho ročného obdobia. Jeseň bude cestovateľsky zaujímavá, už teraz sa tešíme na pekné víkendy u nás “doma” ako aj v blízkom okolí u susedov. 

V: Cestopisy Od: zdicesty [17 Grey Star Level]

Môžete reagovať

Musíte byť Prihlásený.

Nie ste ešte členom? Registrácia »

Karavan ShopBRITZ Australia

Hodnotenie

Získajte hviezdy za príspevky!

Počet šedých hviezd [1 - 25 Počet šedých hviezd]
Počet zelených hviezd [26 - 50 Počet zelených hviezd]
Počet modrých hviezd [51 - 500 Počet modrých hviezd]
Počet oranžových hviezd [501 - 5000 Počet oranžových hviezd]
Počet červených hviezd [5001 - 25000 Počet červených hviezd]
Počet čiernych hviezd [25001+ Počet čiernych hviezd]