Publikujte vlastné články  |  Obsah každej stránky môžete zdieľať s priateľmi:

Cinque Terre

Sep

20

2014

(09/2014) Cinque Terre je súčasťou talianskej riviéry na severozápade Talianska a zahŕňa celkom 5 dedín: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Všetkých 5 dedín sa vyznačuje veľmi natesno postavenými domami v roklinách (úžinách) ústiacich priamo do mora. Prístup po ceste je viacmenej komplikovaný, obytným autom vo väčšine úplne nemožný. Všetky dediny sú spojené železničnou traťou, ktorá vedie čiastočne v tuneloch. Ako dopravu je však možné použiť loď, ktorá premáva tiež do všetkých dedín. Prejdenie každej dedinky je veľmi romantické a krásne. Od roku 1997 je Cinque Terre súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Trochu horšie je to s kempami a státim vôbec, nakoľko všetky dedinky sú tak malé, že na to jednoducho nie je miesto. Jediná dedinka Monterosso ma pri pobreží veľké parkovisko, kde je časť vyhradená pre obytné autá. Pokiaľ sa však rozhodnete ísť do Monterossa obytným autom, dobre to zvážte, musíte byť skutočne dobrý šofér a svoje auto dôkladne poznať. My sme tam išli Fiatom 500 a miestami by sme sa nestretli ani s motorkou.

Do tejto lokality sme sa chystali dlhšie, vyrazili sme celkom neplánovane na základe predpovede počasia. Celou cestou od Bratislavy cez Rakúsko a čiastočne aj v Taliansku nám pršalo, v Rakúsku doslovne lialo. Ako sme sa však blížili k nášmu cieľu, počasie sa zlepšovalo a na pobreží bolo krásne slnečno a teplo. Takto nám vydržalo počasie od nedele až do piatku, kedy prišla silná búrka. V piatok sme to teda “zabalili” a vyrazili domov.

Pred cestou sme rozmýšľali kde si vyberieme kemp, teda kde bude naše “táborisko” z ktorého budeme robiť výlety. Už z preštudovania miestnej lokality bolo jasné, že priamo v lokalite Cinque Terre nemáme šancu. Nakoniec sme sa rozhodli pre malé mestečko Levanto (vzdialené od diaľnice 13 km), konkrétne pre kemping Albero D’Oro (http://www.campingalberodoro.com). Je to malý kemping, skôr by som ho charakterizoval ako dobre vybavený stellplatz. Miesta sú pre obytné autá do 8 metrov, radšej menej, má však hneď pri vchode miesto pre väčšie auto (možno aj pre 2), ktoré bolo na naše šťastie voľné. Pred kempom je pomerne veľké parkovisko, kde sa dá tiež pripojiť na elektrinu a využívať služby kempu (sprchy, WC, bufet, …). Na toto parkovisko vojdu aj veľké obytné autá. Cena kempu pre 2 osoby, auto a všetky služby je 26,- € / noc. Z Levanta premáva vlak aj loď do všetkých dedín Cinque Terre, je tam pekná pláž a tiež rôzne obchody a supermarket.

Do Riomaggiore je možné prísť aj obytným autom z mesta La Spezia, dostanete sa však iba na parkovisko nad dedinku a ďalej treba ísť pár kilometrov pešo. Možno z parkoviska ide aj nejaký autobus (minibus), ktorý sme videli, ale nijako sme to ďalej neskúmali, nakoľko to podľa nás nie je dobré riešenie.

Po prehliadke všetkých dediniek v Cinque Terre sme navštívili aj prístav Portovenere a na opačnej strane prístav Portofino. Stojí to za návštevu a vrele ju odporúčame.

Jeden deň sme obetovali dlhšiemu výletu do mesta Pisa. Pisa je vzdialená z Levanta 105 km a nakoľko sme tam už dávnejšie neboli, boli sme sa pozrieť “ako je na tom” šikmá veža.

Atmosféru vám priblíži zopár fotografií, ktoré pripájam. Fotografie nie sú nijako komentované, snažil som sa iba aby ukázali atmosféru Cinque Terre a prístavov Portovenere a Portofino.

Peter

V: Cestopisy Od: Peter [317 Blue Star Level]

Môžete reagovať

Musíte byť Prihlásený.

Nie ste ešte členom? Registrácia »

Karavan ShopBRITZ Australia

Hodnotenie

Získajte hviezdy za príspevky!

Počet šedých hviezd [1 - 25 Počet šedých hviezd]
Počet zelených hviezd [26 - 50 Počet zelených hviezd]
Počet modrých hviezd [51 - 500 Počet modrých hviezd]
Počet oranžových hviezd [501 - 5000 Počet oranžových hviezd]
Počet červených hviezd [5001 - 25000 Počet červených hviezd]
Počet čiernych hviezd [25001+ Počet čiernych hviezd]